Sporcu Beslenmesi

Vücudunuzdaki kas kütlelerini artırmak istiyorsanız, öncelikle doğru beslenmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü egzersiz yapan kaslar, onları besleyecek gıdalara ihtiyaç duyuyorlar. Sporcu beslenmesi, sporcuların yaptıkları spor dalına göre hem antrenmanlarını hem de müsabaka sırasındaki  atletik performanslarının geliştirilmesi için hazırlanan özel bir beslenme programıdır.

İster yürüyüş yapın, ister pilates yapın, ister fitnes yapın, isterseniz  maraton koşun… Hangi sporu yaparsanız yapın, spor yapanların sağlığının korunması, dayanıklılığın artması, konsantrasyon ve dikkat yeteneğinin iyi olması ve spordan maksimum faydayı sağlamak için sağlıklı beslenmelisiniz. Beslenme ihtiyaçları sporcunun yaşına, fiziksel yeterliliğine, oynadığı alanın rekabet düzeyine, çevreye, rekabetin süresine, maçlar arasında geçen süreye ve diğer birçok faktöre bağlı olarak belirlenir.

  1. Yapılan spor ne olursa, o spor veya aktivitede daha iyi performans gösterirsiniz.
  2. Sakatlıklara engel olur, daha fazla konsantrasyon sahibi olursunuz.
  3. Antrenman sonrasında daha az yorgunluk hissedersiniz.

Doğru beslenme; enerji dengesini sağlayarak, vücut ağırlığı yönetimini ve vücudun en uygun şekilde fonksiyonlarını sürdürmesini sağlar.

Besinlerle yeterli enerji alırsanız daha aktif olabilir, yeterli protein alırsanız kas kütlenizi koruyabilirsiniz.